خب می‌دانیم که یادگیری مکالمه انگلیسی بدون تمرین ممکن نیست. اما چطور تمرینی؟ همینطور شروع کنیم به حرف زدن؟ پس غلط‌هایمان چه می‌شود؟ چه بگوییم؟‌ از کجا معلوم تلفظ‌هایمان درست باشد؟

می‌خواهم برایتان بگویم که من چطور با پنج قدم ساده (که حالا بین خودمان باشد من فقط دو سه تایش را انجام می‌دادم) توانستم زبان یاد بگیرم. طوری که خودم هم حالی‌م نبود که یاد گرفته‌ام.:)

تفاوت این روش با روش‌های کلاس‌های زبان این است که شما دارید تلفظ صد درصد صحیح انگلیسی‌زبان‌ها را می‌شنوید، نه تلفظ دست چندم معلم‌ها را. در نتیجه عین یک موسیقی که بارها گوش می‌دهید و با آن همخوانی می‌کنید، تمام زیر و زبرهای تلفظی را یاد می‌گیرید و دیگر سوالی تحت عنوان «چطور لهجه انگلیسی‌ام را تقویت کنم؟» نخواهید داشت.

یادگیری مکالمه انگلیسی به شکل ناخودآگاه

آقای ای جی هوگ که معرف حضور هستند؟ خب، اگر زبان انگلیسی را متکی بر ناخودآگاه به روش او یاد بگیرید، شش ماهه در می‌توانید به صورت روان (fluent) صحبت کنید. البته منظور از روان، عین یک انگلیسی‌زبان نیست. منظور از صحبت کردن،‌ یادگیری کل زبان انگلیسی نیست. و شش ماه، می‌تواند معنی‌های متعددی داشته باشد. قاعدتا شش ماه روزی یک ساعت با شش ماه روزی ده ساعت فرق دارد.

*قبل از خواندن این مطلب لطفا این یکی (بهترین روش یادگیری زبان، در خانه، رایگان، با ماندگاری بالا!) را بخوانید!*

در ویدیوی پایین ای جی به بهترین شکل موضوع را توضیح می‌دهد.
از بین این همه کلمه، از ‌cuddle استفاده می‌کند! فرض کنید در دیکشنری معنی این کلمه را پیدا می‌کنید و با خودتان تکرار می‌کنید: آغوش، نوازش، در بستر غنودن. چقدر طول می‌کشد تا معنی این کلمه را یاد بگیرید؟ چه تضمینی هست که از میان آن همه کلمه، این یکی را یادتان بماند؟

حالا فرض کنید یک پسر یا دختر جذاب (هر کدام که ترجیح می‌دهید!) به سمت شما می‌آید و می‌گوید: !Let’s cuddle. شروع می‌کنید به معاشقه و او در گوشتان نجوا می‌کند: …I like to cuddle… cuddling is goood

خب، طبیعتا تا آخر عمرتان دیگر معنی این کلمه را یادتان نمی‌رود. (البته باز هم پیشنهاد می‌کنم که این قسمت را در خود ویدیو با ادا اطوارهای مخصوص استاد ببینید:)

خلاصه که این روش شدنی است. حالا من در این ویدیو این پنج مرحله را توضیح می‌دهم که برآیند چیزهایی است که از مربیان سایت دیپ انگلیش و ای جی هوگ شنیده‌ام.

خب، یک متنی که صدا داشته باشد وردارید بیاورید تا بگویم چه کار کنید. حالا این متن می‌تواند زیرنویس یک فیلم، ویدیویی در یوتوب، یک کتاب صوتی یا همین زبانشناس خودمان باشد. (فعلا سراغ آهنگ یا فیلم‌های هنری که درش خیلی زیر لب حرف می‌زنند نروید.:) فقط این که بهتر است متن حالت روایی داشته باشد و موضوعش را دوست داشته باشید.

0. آشنایی ابتدایی با متن

من دوست داشتم اول صدا را گوش بدهم تا ببینم چقدر متوجهش می‌شوم. شاید شما بخواهید قبل از گوش دادن کلمات جدید را مشخص کنید. شاید هر دو. ببینید کدام برایتان کار می‌کند. به هر حال یک جایی باید برای کلمات جدید وقت بگذارید.

1. تقلید یا ادا در آوردن، اولین قدم یادگیری مکالمه انگلیسی

اولین قدم در یادگیری مکالمه انگلیسی این است که چند ثانیه یک بار عینا آنچه را که می‌شنویم تکرار کنیم. وقتی می‌گویم عینا یعنی دقیقا مثل یک بازیگر. باید حرکات صورت و بدن گوینده را تصور و تقلید کنیم. داد، پچ‌پچ، غرش، حتی خنده! همه را دقیقا تکرار کنید. حتی صدای موموی گاوها هم در مناطق مختلف فرق می‌کند، پس اگر در داستان یک گاو خارجی صدا کرد، نگویید این را دیگر بلدم و تکرار نمی‌کنم!

(بله دوستان، خارج که الکی خارج نشده. گاوهایشان هم انگلیسی بلدند.)

در سطوح مقدماتی این مرحله را پنج تا بیست بار انجام دهید. بستگی به سطح شما و سطح متن دارد. باید به حدی برسید که اول هر جمله را که شنیدید، ادامه‌ی آن یادتان بیاید. اول با نگاه کردن به متن تکرار کنید و بعد از چند بار به آینه نگاه کنید.

من بعد از چند ماه کلا این مرحله و مرحله‌ی صفر را کنار گذاشتم. یعنی برای هر متن جدید مستقیم شیرجه می‌زدم در سایه بدون نگاه کردن به متن. خلاصه نگرخید، اولش یک خورده سخت است.


2. سایه یا تعقیب (shadowing or tracking) برای بهتر شنیدن

این قدم خیلی بامزه است. باز هم تقلید می‌کنیم اما دیگر متن را چند ثانیه یک بار نگه نمی‌داریم. این بار متن را با چشم دنبال کرده و همراه با صدایی که می‌شنویم تکرار می‌کنیم. باز هم زبان بدن و آینه و این قرتی‌بازی‌ها فراموش نشود.

بعد از چند بار که روان شدیم، بدون نگاه کردن به متن همین کار را انجام می‌دهیم. در ویدیو چگونگی‌اش را می‌بینید:

3. روخوانی برای سنجش تلفظ

تا حالا بیست سی بار متن را گوش داده‌اید دیگر انشالله؟! خب، حالا رویش را بخوانید ببینیم چه کاره‌اید. چند بار این کار را انجام دهید تا روان شوید. می‌توانید صدایتان را ضبط کنید، بعد از دو ماه دوباره آن را بشنوید و به خودتان بخندید.
(یا منتشر کنید که ما هم به شما بخندیم.)

4. سخنرانی یا دوستی با آینه برای یادگیری مکالمه انگلیسی!

داریم کم‌کم دستمان را به گوشه‌های متن می‌گیریم و بلند می‌شویم. یعنی چه؟!
متن را بگذارید جلویتان و بروید پشت تریبون و به حضار محترم عرض ادب کنید. خب، حالا می‌خواهید سخنرانی را از روی متن برایشان بخوانید؟ این که دیگر سخنرانی نمی‌شود. پس خیلی راحت شروع کنید به تعریف کردن ماجرا و هر جا کم آوردید، به متن نگاه کنید. اگر مکث کردید یا چیزی یادتان نیامد، هول نکنید. با جملات ساده شروع کنید. کمی هم ادا اطوار در بیاورید تا حداقل یک ارزش افزوده‌ای به کار داده باشید.:) حضار محترم توی آینه باید فکر کنند که دارید در لحظه از خودتان حرف می‌زنید.

اگر هم بد شد به درک. خوبی حضار توی آینه این است که حافظه‌شان بیش از سه ثانیه نیست. متن را مروری بکنید و دوباره شروع کنید.

5. بازگویی برای تمرین صحبت کردن به انگلیسی

آخرین و ترسناک‌ترین مرحله! یعنی باید شنیده‌هایم را تعریف کنم؟ باید حرف بزنم؟!
بله! و شوخی هم ندارم. چند بار در ویدیوها گفتم. اشتباه من دقیقا همین بود که فکر می‌کردم سطحم پایین‌تر از آن است که شروع کنم به حرف زدن. این است که تا قبل از شروع کانال انگلیسی‌ام، هیچ تمرینی برای حرف زدن یا نوشتن نکرده بودم. شیم آن می.

یادگیری مکالمه انگلیسی، بدون انجام دادن مکالمه انگلیسی ممکن نیست! آقا مگر کسی قرار است قضاوتتان کند؟ شمایید و حضار توی آینه.(بهترین مخاطبان جهان) از یک جایی باید شروع کنید دیگر. نگران این که گرامر و لغات اشتباه در ذهنتان جا بیفتد نباشید. وقتی ورودی درست دارید، آن خروجی غلط هم به تدریج اصلاح می‌شود. (تکبیر.)

از جملات ساده شروع کنید. می‌توانید اول احساستان را نسبت به محتوا بگوييد. (دوست داشتم، قشنگ بود، بد بود) از زبان بدن به مسخره‌ترين و اغراق‌آميزترين شكل ممكن استفاده كنيد! ادای آدم‌هایی را در آورید که هرچقدر هم اشتباه کنند از رو نمی‌روند.

حالا چه کار کنم؟

هیچی. ده دقیقه زبان خواندن را وردار، بچسبان به یک بخشی از زندگی‌ات که دوستش داری. (اگر مثل ما تنها سرگرمی‌ات غذا خوردن است، بچسبانش به همان.) با محتواهای کوتاه و سبک شروع کن، مثل داستان‌های بچگانه در زبانشناس. خیلی هم بهش فکر نکن. هر پنج قدم را انجام بده و بعد از مدتی نتیجه خودش را نشان می‌دهد.

عزت زیاد.

سوالی داشتید بپرسید.